Termín ovulace

Ovulace je důležitá k otěhotnění a její termín můžeme určit více způsoby:

Výpočtem

K ovulaci obvykle dochází 14 dní před očekávaným termínem menstruace. Žena s 28 denním cyklem tedy obvykle ovuluje kolem 13.-15. dne cyklu. Tato metoda ale může být značně nepřesná zejména u žen, které mají kratší či delší cyklus. K opoždění ovulace může někdy také dojít vinou stresu nebo nemoci.

Pozorováním vlastností děložního hlenu

V plodných dnech se mění charakter děložního hlenu, který žena zaznamená v podobě hojného vazkého průhledného výtoku, který má charakter syrového vaječného bílku. Těsně po ovulaci hlen opět houstne a má bělavou barvu.

Měřením bazální teploty

Jedná se o teplotu měřenou ráno ihned po probuzení obvykle v pochvě nebo v ústech. Bazální teplota těsně před ovulací klesá a po ovulaci se skokově zvyšuje až o 0,5 °C a zůstává zvýšená do začátku příští menstruace, popř. po celé těhotenství. Bazální teplotu je potřeba zapisovat do menstruačního kalendáře nebo mobilní aplikace, tak aby každá větší změna byla na první pohled zřejmá. Nevýhodou této metody je, že skokové zvýšení signalizuje již proběhlou ovulaci a tedy konec plodného období, proto je vhodné ji kombinovat s jinými metodami, např. sledováním děložního hlenu.

Pomocí ovulačních testů

Domácí ovulační testy detekují v moči zvýšenou hladinu luteinizačního hormonu (LH), který je zodpovědný za spuštění ovulace. Pozitivní ovulační test ukazuje na tzv. LH peak (vrchol), ke kterému dochází cca 12 až 36 hodin před ovulací. Výhodou jejich použití tedy je, že detekují příchod ovulace s předstihem. Ovulační testy jsou relativně levné a jsou k dostání v každé lékárně. Je důležité si před testováním dobře přečíst návod k použití, protože výsledky testů bývají někdy mylně interpretovány.

Monitoring zrání vajíček ultrazvukem – tzv. folikulometrie

Provádí ji gynekolog obvykle po dohodě a na přání ženy, která se snaží otěhotnět, zejména v případě, že existuje pochybnost o tom, zda k ovulaci dochází. Obvykle se jedná o placené vyšetření a jeho cena se pohybuje nejčastěji v rozmezí 100-200 Kč. Podle velikost folikulu (vajíčko s obalem, které zraje ve vaječníku) může lékař odhadnout, kdy k ovulaci dojde. Pokud máte o toto vyšetření zájem, nebojte se svého lékaře vyptat na všechny podrobnosti.

Vyšetření hormonálních hladin z krve

Provádí ho lékař v případě podezření na hormonální poruchu. Hormonální profil se obvykle vyšetřuje cestou krevního odběru 2x během menstruačního cyklu. Poprvé je to obvykle 2.-4. den cyklu, kdy se stanovují hladiny tzv. bazálních hormonů (FSH – folikulostimulačního hormonu, LH – luteinizačního hormonu, E2 – estradiolu a prolaktinu), podruhé pak kolem 22. dne cyklu, kdy se testuje zejména hladina hormonu progesteronu, kdy se za známku proběhlé ovulace v nestimulovaném cyklu považují hodnoty vyšší než 10 ng/ml.

Ovulační kalendář – Nechte si vypočítat své plodné dny