Otěhotnění

Není to vrána ani čáp. Že základním předpokladem otěhotnění je (ideálně pravidelný) nechráněný pohlavní styk, to jistě není třeba vysvětlovat. Jak ho ale správně načasovat, aby se co nejdříve zadařilo, to už mnohdy tak jednoduché není.

Jak často mít styk, když chci otěhotnět?

Často diskutovanou otázkou bývá, jak často je vhodné mít pohlavní styk v období ovulace, když se snažíte otěhotnět. Někdy převládá laický názor, že je dobré „si to pojistit“ a mít styk co nejčastěji. Odborníci však radí, že příliš častý pohlavní styk neprospívá kvalitě spermií a nabádají dodržet interval každý druhý den. Víme dobře, že když je touha po miminku veliká a třeba delší dobu nerealizovaná, jsou rady typu „nemyslete na to“ sice dobře míněné, ale málo platné. I tak je ale lepší neplánovat sex „s menstruačním kalendářem v ruce“, to partnerské pohodě obvykle neprospívá. Snažte se si sex s partnerem užívat a od velkého plánování si občas také odpočinout.

Co ještě dělat, když plánujete otěhotnět?

Je třeba si uvědomit, že všechno má svůj čas. První měsíc snažení otěhotní maximálně 15-20 % žen. Po dvou měsících je to zhruba 20-30 % žen, po třech měsících snažení je pravděpodobnost otěhotnění stále maximálně 50 %. Pokud se však pokoušíte otěhotnět již delší dobu ( do 35.let 1 rok, nad 35 let potom 6 měsíců ) a štěstí se na vás stále ještě neusmálo nebo pokud máte jakékoliv jiné pochybnosti, nečekejte a navštivte svého gynekologa a se svými obavami a dotazy se mu svěřte. Lékař nejlépe zhodnotí, zda se může jednat o závažnější problém, doplní potřebná vyšetření a doporučí další postup.

Kromě zjištění termínu ovulace je také důležité věnovat pozornost zdravému životnímu stylu, pestré a vyvážené stravě a pravidelnému fyzickému pohybu. Zdravá váha a normální BMI (tzv. body mass index) jsou pro otěhotnění také velmi důležité. V období plánování těhotenství lékaři doporučují doplňovat příjem kyseliny listové v minimálním doporučeném množství 400 µg denně. Je vhodné také doplňovat další látky, které hrají v procesu reprodukce důležitou roli, a v organismu jich nemusí být dostatek. Doplňky stravy Inofolic a Inofolic Combi obsahují kyselinu listovou v množství doporučeném Světovou zdravotnickou organizací a dále inositol ve formě myo- resp. také D-chiro-inositolu důležitého v období jeho zvýšené potřeby.

Pokud se pár snaží o početí, neměla by svůj životní styl upravit a potřebné doplňky stravy užívat pouze žena, ale také její partner – početí je koneckonců „párová záležitost“. Důležité je nejen množství spermií v semenné tekutině a jejich morfologie, ale také jejich pohyblivost, a to zejména ta tzv. progresivní, tedy směrem vpřed – ta je klíčová pro pohyb spermie směrem k vajíčku. Doplněk stravy Folandrol obsahuje myo-inositol, kyselinu listovou, carnitin, L-argining, vitamin E a selen díky tomu podporuje  správnou spermatogenezi. 

Ovulační kalendář – Nechte si vypočítat své plodné dny