Jak otěhotnět, když se nedaří?

Přirozené otěhotnění

Pokoušíte se přirozeně otěhotnět? Pokud se vám to už několik měsíců nedaří, přišel čas přemýšlet nad tím, co by vám mohlo na cestě k přirozenému početí pomoci. Vaše tělo ovlivňuje velké množství faktorů, které vám mohou pomoci otěhotnět, když se nedaří.

Co je to přirozené otěhotnění?

Přirozené otěhotnění nastává pohlavním stykem, při kterém mužské spermie oplodní vajíčko. K otěhotnění je nutné, aby se uvolnilo zralé vajíčko, které každý měsíc dozrává v ženském vejcovodu. Při přirozeném početí se spojí zralé vajíčko se spermií. Vytvoří zygotu, která je začátkem nového života. 

Početí přichází tehdy, když je ženské tělo připravené, což znamená, že velký vliv na otěhotnění má zdravotní stav, správné hormonální nastavení těla a další faktory. Neplatí to jen u žen, ale také u mužů, jelikož při přirozeném početí je důležitý zdravotní stav obou partnerů.

Ovulace – výpočet plodných dní

Výpočet plodných dnů zvyšuje šance na plánované přirozené otěhotnění

Aby byl pokus o přirozené oplodnění úspěšný, je nutné se zaměřit na správné načasování. Spermie musí ve správný čas narazit na vajíčko, které se uvolňuje pouze jednou za měsíc během ovulace. Každý měsíc dozrává ve vaječníku jedno vajíčko. Během ovulace se uvolní do malé pánve, kde jej zachytí vejcovod. 

Ženy s pravidelnou menstruací si mohou vypočítat plodné dny téměř přesně. Většinou ovulují přibližně 28 až 36 hodin. Problém však mají ženy s nepravidelnou menstruací, které většinou místo výpočtu plodných dní sahají po jiných alternativách na zvýšení šance pro přirozené početí

Důvodem nepravidelné menstruace bývá namáhavé cvičení, se kterým se organismus těžce vyrovnává. 

Standardní menstruační cyklus je 28 dní. Každá žena je však jiná a každá má rozdílný menstruační cyklus. Počet dní mezi ovulací a menstruací se může měnit každý měsíc, obvykle však menstruace přichází 14 až 16 dní po ovulaci. Může se stát, že ovulace nepřijde každý měsíc. Pokud v některém měsíci nemá žena ovulaci, nazýváme cyklus anovulační. Jindy je dokonce možné ovulovat i dvakrát během měsíce.

Některé ženy mají při ovulaci příznaky jako například zvýšený výtok či citlivější prsa. Dalším příznakem bývá také bolest v oblasti vaječníků. S těmito příznaky se však nesetkává každá žena a neopakují se při každé ovulaci, tudíž nejsou pro určení plodných dní příliš relevantní. Můžete vyzkoušet také ovulační testy, které jsou podobné těhotenským.

Jak otěhotnět, když se nedaří? 

Až 15% párů se nedaří otěhotnět

Komplikace při snaze o přirozené otěhotnění nejsou ničím výjimečným. Setkává se s nimi 15 % párů, které při pokusech o otěhotnění zjistí, že mají problém s plodností.

Lékaři definují neplodnost jako neschopnost otěhotnět po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku. To znamená, že pokud se vám dva-tři měsíce nedaří otěhotnět, určitě to ještě není důvod k panice a není ani nutné hned vyhledat odbornou pomoc.

Existují však možnosti, jak zvýšit šance na přirozené početí. Můžete začít několika jednoduchými kroky. Životní styl ovlivňuje celé lidské tělo včetně plodnosti. Co tedy dělat a nedělat při snaze o přirozené početí?

Zdravá strava

Zdravá strava ženy i muže je důležitý faktor jak zvýšit šance na otěhotnění

Úprava stravy působí na plodnost obou partnerů. Vyhnout byste se měli přebytečnému cukru či mastným jídlům. Kvalitu spermií ovlivňují především antioxidanty. Ty se nacházejí v ovoci a zelenině, ale také v ořechách. Vyvážená strava pomáhá tělu přijímat více vitamínů, které následně ovlivňují zdraví obou partnerů. 

Nezanedbávejte příjem bílkovin, a to ani těch rostlinných. Najdete je ve fazolích, čočce a ořechách. Důležitá je také vláknina, především pro její schopnost zbavit tělo přebytečných hormonů. Některé druhy vlákniny mohou pomoci odstranit z těla přebytečný estrogen. Nejsilněji na estrogen působí vlákniny z ovoce.

Vitamíny na podporu otěhotnění

Množství vitamínů získané ze stravy je někdy na tak výjimečnou věc, jakou je zplození nového života, nedostatečné. Proto je vhodné doplnit je také formou výživových doplňků. Nápomocné při snaze o přirozené otěhotnění jsou výživové doplňky zaměřené právě na podporu plodnosti. Jsou dostupné bez předpisu. 

O přirozené těhotenství se musí zasloužit oba partneři. Proto je vhodné, aby vitamíny užívali oba, a přispěli tak ke zvýšení šance na početí.

Kyselina listová

Kyselina listová je forma folátu, který je vitamínem skupiny B. Folát se přirozeně nachází v některých potravinách a je velmi důležitý pro různé funkce v těle, například vytváří nové červené krvinky. Nachází se v potravinách, jako je brokolice, zelený hrášek, avokádo, banán či meloun. Příjem kyseliny listové ze stravy však není dostatečný. Především při snaze o přirozené početí se doporučuje přijímat kyselinu listovou formou výživových doplňků. 

Kyselina listová přispívá nejen k růstu zárodečných tkání během těhotenství, ale zároveň hraje úlohu v procesu dělení buněk.

Omezení neřestí

Abstinence od alkoholu

Pití alkoholu má vliv i na plodnost a platí to u obou partnerů. Mnoho párů si myslí, že stačí, když se alkoholu vzdá žena, která se snaží otěhotnět. To je však mýtus, jelikož tento faktor ovlivňuje zdraví obou partnerů. Pokud se muž vzdá alkoholu, má to pozitivní vliv na kvalitu jeho spermií. Vysoký příjem alkoholu může vést také k erektilní dysfunkci.  U ženy se zase může odrazit ve zhoršeném růstu vajíček.  

Abstinence od kouření 

Kouření má negativní vliv na hladinu estrogenu a může narušit ovulaci. U mužů jsou tabákové výrobky dalším z faktorů, které ovlivňují kvalitu spermií. Podle odborníků je u kuřáků mnohem vyšší pravděpodobnost, že budou bojovat s neplodností než u nekuřáků. Abstinence od cigaret je vhodná nejen při snaze o přirozené početí, ale ovlivňuje celkové zdraví lidského těla.  

Omezení kofeinu

Při pokusech o přirozené početí se doporučuje omezit také kofein. Pokud se kávy nedokážete vzdát úplně, je dobré alespoň snížit počet na jednu denně. Ačkoli kofein nemá zásadní vliv na plodnost, nižší příjem vám pomůže na cestě k lepšímu životnímu stylu.

Přiměřená fyzická aktivita

Zdravá fyzická aktivita pomáhá při snaze o dítě

Pohyb a cvičení mají také vliv na plodnost, proto by se neměly zanedbávat. Můžete vyzkoušet například jógu, kterou doporučují i lékaři. Fyzická aktivita působí kromě našeho těla také na psychické zdraví. Díky pravidelnému pohybu budete mít pocit, že máte více energie, a přispěje k vaší lepší náladě. Výborná jsou aerobní cvičení, především na ženskou plodnost. Fyzická aktivita má být přiměřená, což znamená, že by tělo nemělo být vystavováno extrémní zátěži. Být fit a odstranit nadváhu je ten pravý krok k přirozenému otěhotnění.

Dobrý psychický stav

Nezapomeňte si dopřát dostatek spánku a odpočinku. Pokud jste ve stresu, pociťujete únavu a napětí, projeví se to i při snaze otěhotnět. Psychický stav je důležitým faktorem, který ovlivňuje každou oblast našeho života. Opět se dostáváme k tomu, že zlepšit náladu a navodit psychickou pohodu pomáhá i fyzická aktivita. Někteří odborníci tvrdí, že stres snižuje libido, tedy touhu po sexu, a dokonce zhoršuje i stav imunitního systému. 

Ženy, které se snaží otěhotnět, se někdy stresují bezdůvodně. Pokud se příliš soustředíte na výpočet plodných dní a nervujete se, budete se cítit ještě hůře. Základem je být spokojená a dobře naladěná. Těhotenství a jeho plánování by mělo být tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy. 

Nemluvíme však jen o psychickém stavu ženského článku vašeho vztahu. Podstatný je také psychický stav muže. Kromě alkoholu, cigaret, kofeinu či pasivního života je psychický stav také jedním z faktorů, který ovlivňuje kvalitu spermií.

Vyšší šance na přirozené početí

Zlepšete svou šanci na přirozené početí

Kombinace všech těchto faktorů je ideální volbou při snaze o přirozené početí. Samozřejmě, cesta k otěhotnění může trvat i déle. Každý pár má jiné psychické a fyzické předpoklady, které se postupem času mění. V některých případech se podaří otěhotnět až po dvanácti měsících. Pokud se budete řídit doporučeními, můžete pracovat na zlepšení své plodnosti.  

Pokud se vám ani po roce nepodaří přirozeně otěhotnět, navštivte svého lékaře. Pomůže vám zjistit, proč se vám počít nedaří, a najít nejlepší řešení. Navštívit lékaře byste měli i tehdy, máte-li nepravidelnou menstruaci, při které se nedají jednoznačně vypočítat plodné dny. Kromě toho vám může lékař předepsat hormonální léky či jinou medicínskou formu pomoci s otěhotněním.

Jaký je rozdíl mezi přirozeným a umělým otěhotněním?

S umělým oplodněním jsou spojena větší rizika než s přirozeným těhotenstvím

Některé páry, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět přirozenou cestou, se rozhodnou pro umělé oplodnění neboli asistovanou reprodukci. Umělé oplodnění, na rozdíl od přirozeného, nenastává při pohlavním styku.

Nejčastějším způsobem umělého oplodnění je vložení spermie do ženské dělohy lékařským zákrokem. Spermie mohou pocházet od partnera, pokud to ale jeho zdravotní stav nepovoluje, mohou být i od dárců. Dalším způsobem je oplodnění vajíčka mimo ženské tělo (oplodnění in vitro), přičemž je do těla matky vkládáno přímo oplodněné vajíčko. 

Stejně jako přirozené oplodnění, ani umělé nemusí být úspěšné na poprvé. Někdy žena na doporučení lékaře podstoupí pokus o umělé oplodnění tři až šestkrát. Umělé oplodnění je lékařským zákrokem, a mohou se tak u něj v některých případech objevit vedlejší účinky. Předtím, než se pár rozhodne pro umělé oplodnění, měl by se seznámit s doporučeními, které mohou s přirozeným početím pomoci.

Porovnání přirozeného početí a umělého oplodnění

Přirozené početí Umělé oplodnění
Způsob spojení spermie a vajíčka Pohlavním stykem Lékařským zákrokem 
Místo spojení spermie a vajíčka V ženském těle Mimo ženské tělo, nebo v ženském těle
Rodiče

Genetičtí rodiče jsou žena a muž, kteří měli pohlavní styk.

Některý z rodičů může být rozdílný od páru, který žádá o umělé oplodnění.
Možná je případně i asistovaná reprodukce prostřednictvím náhradní matky. Toto však dosud nemá v české legislativě oporu a žena, která dítě odnosí a porodí, je právně jeho matkou. Dítě si tak musí po porodu jeho biologičtí rodiče/případně pouze jeden z rodičů osvojit. 
Procento dětí  98-99 % 1-2 %
Zákonné omezení Bez zákonného omezení České zákony umožňují podstoupit umělé oplodnění pouze ženám, které mají partnera a jsou ve věku od 22 do 48 let. Ženám bez partnera legislativa umělé oplodnění neumožňuje.

Ovulační kalendář – Nechte si vypočítat své plodné dny