Myo-inositol

Myo-inositol je látka podobná vitamínům. Přirozeně se nachází v mnohých rostlinách a živočiších, produkuje jej však i lidské tělo. Myo-inositol je jednou z forem (jedním z izomerů) inositolu. Další formy inositolu jsou například D-chiro-inositol a scyllo-inositol.

Inofolic obsahuje kombinaci myo-inositolu a kyseliny listové, která pomáhá při problémech s PCOS, snížení hladin androgenů a projevech hirsutismu

Co jsou myo-inositol a inositol

Myo-inositol je látka, která se nachází v mnohých potravinách bohatých na vlákninu (například fazole, obilí, ořechy či semínka). Prodává se také ve formě výživových doplňků. 

Myo-inositol se nachází v luštěninách, obilí, ořeších a semínkách

I když se inositol někdy označuje jako vitamín B8, ve skutečnosti se nejedná o vitamín, ale spíše typ cukru

Pojí se s několika důležitými účinky a funkcemi: je například hlavní součástí buněčných membrán, též ovlivňuje působení inzulínu (hormonu nepostradatelného pro regulaci hladiny cukru v krvi). Kromě toho ovlivňuje i chemické posly v mozku (serotonin a dopamin).

Jaký je rozdíl mezi inositolem a myo-inositolem

I když hovoříme o inositolu, ve skutečnosti tento pojem zahrnuje skupinu 9 různých stereoizomerů. Kvůli tomu by bylo správnější použít množné číslo “Inositoly”. 

Samotný termín inositol se všeobecně používá pro označení biologicky nejdostupnějšího typu, kterým je myo-inositol.

Kromě myo-inositolu známe i další přirozeně se vyskytující inositoly: scyllo-, muko-, D-chiro- a neo-inositol, ačkoli se vyskytují v přírodě v minimálním množství. Dalšími možnými izomery jsou L-chiro-, alo-, epi- a cis-inositol.

Chemické vlastnosti inositolu

Molekula inositolu, esenciální výživové látky důležité i pro otěhotnění

Molekulární vzorec inositolu je C₆H₁₂O₆. Inositol je známý také pod názvy myo-inositol, Scyllo-inositol, Muko-inositol, epi-inositol a jiné.

Inositol je přírodní cukr, který se nachází ve fosfolipidech buněčné membrány, lipoproteinech plazmy a v jádru. Inositol je souborem devíti různých stereoizomerů, ale tento název se obvykle používá k popisu nejběžnějšího typu inositolu, myo-inositolu. Myo-inositol je cis-1,2,3,5-trans-4,6-cyclohexanehexol. Jeho molekuly mají strukturální podobnost s glukózou a jsou zapojeny do buněčné signalizace.

Považuje se za pseudovitamín, jelikož je to molekula, která se nekvalifikuje jako základní vitamín. Ačkoli je jeho přítomnost v těle nepostradatelná, lidské tělo si jej umí do určité míry samostatně vyprodukovat

Inositol lze nalézt jako složku volně prodejných produktů.

Nemedicínské použití inositolu

Inositol si našel uplatnění i v úplně jiné oblasti, než je medicína. Práškový myo-inositol se používá jako rekvizita ve filmových scénách.

BMI Kalkulačka –Zvolte ten správný Inofolic
vhodný právě pro vaše tělo